کانال تلگرام تحریرلند صفحه رسمی تحریرلند در اینستاگرام

شارژ کارتریج چیست ؟

شارژ کارتریج

شارژ کارتریج چیست ؟

تونر کارتریج یکی از مواد مصرفی پرینترهای لیزری می باشد. در واقع پودری است خاص با فشردگی و غلظت زیاد که در درون کارتریج قرار می گیرد. پرینتر با استفاده از آن، به چاپ اسناد می پردازد. این ماده در شارژ کارتریجِ پرینترهای لیزری رنگی و سیاه‌ و‌ سفید به کار می رود.
در این مقاله به معرفی شارژ کارتریج چیست ؟ پرداخته ایم.

کارتریج، در واقع جوهر مورد نیاز پرینتر می باشد. در حقیقت نام مخزنی در پرینتر است که جوهر یا تونر را در خود نگهداری می‌کند.
جوهر را روی صفحه کاغذ می پاشد، بنابراین می توان نتیجه گرفت کارتریج منبع رنگ پرینتر است. بنابراین پرینتر بدون آن قادر به چاپ و پرینت هیچ برگه ای نخواهد بود.

برخی از کارتریج ها قابل شارژ هستند. جوهر کارتریج بر اساس میزان مصرف شما از دستگاه پرینتر تمام می شود. می توانید کارتریج را شارژ کنید. در نتیجه آن را با تونر پر کنید، در واقع اینگونه شما از یک کارتریج چندبار استفاده می کنید. پس نیاز به تهیه ی  کارتریج نو ندارید.

شارژ کارتریج یک فرایند تخصصی است و بهتر است خودتان اقدام به انجام آن نکنید.

 

کارتریج چیست؟

محفظه‌ ای که در آن پودر (تونر)، یا جوهر چاپ نگهداری می‌گردد، “کارتریج” نام دارد. در پرینتر های لیزری از کارتریج تونر استفاده می‌ شود.
یک کارتریج پرینتر لیزری از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

  1. تونر (پودر)
  2. درام

در پرینترهای لیزری انتقال دستورات چاپ از پرینتر به سطح کاغذ توسط این دو قسمت انجام می‌شود. ترکیب قرار گرفتن این دو قطعه در پرینترهای مختلف می‌ تواند به صورت کنارهم و یا مجزّا باشد.  در پرینترهای لیزری سیا‌ه‌ و‌ سفید، تونر و درام اکثراً کنار هم هستند.

مشاهده انواع کارتریج

 


چه رنگهایی از تونر وجود دارد ؟

پرینترها و دستگاههای کپی لیزری رنگی با 4 رنگ اصلی کار میکنند. برای هر کدام از رنگها تونر همان رنگ استفاده میشود.
(CMYK) مخفف اول حروف این 4 رنگ می باشد :

  • K (Black) = مشکی
  • C (Cyan) = آبی
  • M (Magenta) = قرمز
  • Y (Yellow) = زرد

عناصر تشکیل‌ دهنده‌ پودر تونر:

ترکیبات تشکیل‌ دهنده‌ی تونر در محصولات هر شرکت و کارخانه‌‌ی سازنده‌‌ی آن می‌تواند متفاوت باشد. دقت کنید که در هر پرینتری نمی‌توان از هر نوع تونری استفاده کرد.

 ترکیبات اصلی پودر تونر شامل:  پودر کربن، پلیمرهای خاص ، پلی‌استر، رزین و اکسیدآهن است. پودر کربن بیش‌ ترین ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی آن است.

تونر توسط قطعه‌ درام (که به روش الکترواستاتیکی شارژ شده منتقل می­شود) و طی فرآیند چاپ، توسط رولرهای داغ‌ شده به کاغذ می­چسبد. مقداری از تونر کارتریج پس از چاپ، روی درام باقی می­ماند. این تونر سوخته باید قبل از داغ شدن تونر جدید از درام پاک شود. در واقع تونر در پرینتر لیزری نقشی مانند جوهر در پرینتر جوهری دارد و کارتریج تونر نقشی مشابه کارتریج جوهر را ایفا می‌کند.

 

هر کارتریج را چند بار می توان شارژ کرد؟

کارتریج‌های اصل ساخته کمپانی‌های سازنده پرینتر هستند. در نتیجه از کیفیت و قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند. اینکه هر کارتریج چند بار شارژ می شود، بستگی به انتخاب کارتریج اصل و طرح و میزان انتظار شما از کیفیت چاپ دارد. اگر کارتریج‌های اصل را انتخاب کنید، می‌توانید پانزده الی سی بار، شارژ کارتریج را انجام دهید.
این رقم با در نظر گرفتن بیشترین تعداد دفعات شارژ و با گرفتن پایین‌ترین کیفیت به صورت میانگین گفته شده است. اما اگر می‌خواهید کارتریج اصل همان کیفیت همیشگی را داشته باشد، بهتر است نهایتا ده بار شارژ کارتریج را انجام دهید. این عدد در کارتریج های طرح به 5 بار می‌رسد.

نشانه های تعویض کارتریج چیست؟

یکی از نشانه‌های واضح رو به اتمام بودن کارتریج، می توان به کیفیت پایین چاپ آن اشاره کرد. کیفیت پایین پرینت، افتادن خطوط سفید رنگی و یا نصفه و نیمه چاپ شدن سند ها به شما خبر از رو به اتمام بودن کارتریج را می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه اینترنتی تحریرلند

فروشگاه اینترنتی تحریرلند