کانال تلگرام تحریرلند صفحه رسمی تحریرلند در اینستاگرام

کاغذ مناسب دستگاه کپی

کاغذ مناسب دستگاه کپی

کاغذ مناسب دستگاه کپی 

انتخاب کاغذ مناسب دستگاه فتوکپی، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان برای پیشگیری از خرابی کاغذکش دستگاه کپی انجام دهید. جالب است بدانید مهم ترین علت گیر کردن کاغذ در دستگاه های کپی و دیگر چاپگرهای موجود در بازار
جنس، وزن و کیفیت نامناسب بافت کاغذ مورد استفاده می باشد. عموما کاغذ مناسب برای دستگاه های کپی وزنی حدود 80 گرم دارند و در سایز دقیق و استاندارد A3, A4 و یا A5 دسته بندی می شوند. آن چه که در این میان حائز اهمیت است، عدم استفاده از کاغذهای رنگیست. چرا که رنگدانه های کاغذهای رنگی در طولانی مدت می توانند با عبور از قطعاتی چون یونیت هیتر و پونیت درام سیستم کپی را دچار اختلال کننند. برخی از کاغذها بافت خاصی دارند که در حین چاپ ذرات ریزی از خود منتشر می کنند. که می توانند موجب خرابی سنسورهای دستگاه کپی، کاغذکش سیستم و رول های هدایت کاغذ شوند. بنابراین توصیه می شود از برندهای معتبر اقدام به تهیه ی کاغذ مصرفی نمایید.

فراموش نکنید که کاغذ مناسب برای دستگاه های کپی، برگه ایست که اندازه اش متناسب با ابعاد استاندارد دستگاه باشد. دقت به ظرفیت دستگاه کپی مورد استفاده نیز حائز اهمیت می باشد. ظرفیت ساختاری هر دستگاه کپی را می توانید در دفترچه ی راهنمای آن مطالعه نمایید.

در مقاله کاغذ مناسب دستگاه کپی با ما همراه باشید.

 

ویژگی های مهم کاغذ مناسب کدام اند؟

 

  • روشنایی و تیرگی کاغذ 

کاغذ مناسب دستگاه کپی، باید از نظر میزان سفیدی و روشنایی و تیرگی هم استاندارد باشد. میزان سفیدی یا روشنایی کاغذ با استفاده از نور آبی رنگ مخصوصی تعیین می شود و مقدار آن با عددی بین صفر تا صد مشخص می گردد. روشنایی و تیرگی برگه، روی تضاد رنگ یا کنتراست تاثیر می گذارد.  در نهایت، میزان خوانایی محتوای کپی شده را تعیین می کند. درواقع هرقدر عدد این معیار بیشتر باشد، یعنی مقدار خوانایی برگه کپی شده هم بیشتر است. بنابراین راحت تر می توان محتوای آن را خواند.

 

  • مواد اولیه به کار رفته در کاغذ

علاوه بر مواردی ذکر کردیم، متریال و مواد به کار رفته در برگه هم در انتخاب کاغذ مناسب دستگاه کپی تاثیرگذار است. در حالی که تصور می کنیم کاغذ از چوب ساخته می شود، باید دانست که مواد دیگری هم در بافت برگه مورد استفاده قرار می گیرند. حتی برخی از کاغذها از پارچه، الیاف مصنوعی یا پلاستیک ساخته می شوند. برخی از کاغذها هم طرفدار محیط زیست هستند.  از چوب جنگل های تجدیدپذیر ساخته می شوند. اگر جنس کاغذ خوب نباشد. کیفیت آن پایین باشد، دستگاه کپی و اجزای آن در معرض آسیب دیدگی و خرابی قرار می گیرند.

 

 

کاغذهای روکش دار یا کاغذهای بدون روکش؟

کاغذهای بدون روکش، خاصیت جذب بسیار بالایی دارند، چون هیچ پوششی بر روی الیاف طبیعی وجود ندارد. به همین دلیل، این کاغذها، جوهر دستگاه را به راحتی جذب می کنند. کاغذهای روکش دار، دارای یک لایه مواد اولیه هستند که باعث می شود، عکس و متن با کیفیت بهتری روی آنها چاپ شود. این مدل هم می تواند به عنوان کاغذ مناسب دستگاه کپی مورد استفاده قرار بگیرد. اما به دلیل سطح صاف و صیقلی که دارند، نوشتن روی آنها، کمی دشوار است.

 

چه کاغذهایی برای پرینتر مناسب نیستند؟

در هنگامی که شما می خواهید پرینت بگیرید باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که کاغذ پرینتر مناسب چاپ را در پرینتر خود قرار دهید. بنابراین علاوه بر کاغذ مناسب، باید نمونه های نامناسب را بشناسید تا از آنها استفاده نکنید. این نمونه ها عبارتند از؛

  • کاغذهای تاخورده یا پاره: این کاغذها کیفیت مطلوبی ندارند و حتی ممکن است در پرینتر گیر کنند، در نتیجه دردسر ساز باشند.
  • کاغذهای فکس کاربنی: آنها باعث می شود فیوزینگ آسیب ببیند. همچنین ممکن است باعث تکرار چاپ شوند.
  • کاغذ منگنه دار: این کاغذها به درام کارتریج لیزری پرینتر آسیب وارد می کنند.
  • کاغذ دارای لاک غلط گیر: آنها به فیوزینگ و درام کارتریج لیزری رنگی یا مشکی دستگاه پرینتر آسیب وارد می کنند.

 

جمع بندی 

بنابراین اگر بخواهیم ویژگی کاغذهای مناسب دستگاه پرینتر را جمع بندی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 مشخصات ظاهری کاغذ مانند مقاومت، وزن، چگالی، ابعاد و … ازجمله خصوصیاتی است که در کیفیت یک کاغذ تأثیرگذار می‌باشد.
به‌عنوان‌ مثال یک کاغذ A4 خوب باید دارای سایز ۲۹/۷ * ۲۱ سانتی‌متر و گرماژ ۸۰ گرم باشد.

مورد دیگر سطح کاغذ می باشد. در واقع کاغذی مناسب است، که از سطح صاف و یکدستی برخوردار باشد. اگرچه برخی از کاغذها با قیمت ارزان به فروش می‌رسد.
اما سطح غیریکنواخت آن باعث آسیب رسیدن به دستگاه و پایین آمدن سطح نوشتن بر روی آن می‌شود.

مورد آخر، کاغذی مناسب است که از رنگ، شفافیت، ماتی و براقی بالایی برخوردار باشد. بنابراین قبل از خرید بهتر است که به ویژگی‌های بصری یک کاغذ توجه کنید.

 

 

معرفی بهترین برندهای کاغذ 

 

1کاغذ کپی مکس:


یکی از معروف‌ترین برندهای کاغذ A4 در ایران، برند کپی مکس می‌باشد که به یکی از پرمصرف‌ترین کاغذهای ایران تبدیل ‌شده است.
در تهیه کاغذ های برند کپی مکس از الیاف سلولزی استفاده می‌شود. در نهایت به برگه‌های سفید کاغذی تبدیل می‌‍شود. همچنین قابل ذکر است که با خرید کاغذ های کپی مکس از کیفیت بالای آن  برخوردار شوید، چنان که در پرینتر‌های جوهر افشان و لیزری هم بسیار خوب هستند. بنابراین تمامی مطالب و موارد چاپی را به بهترین شکل نشان می‌دهند. یکی دیگر از مزایای این کاغذ ها این است که بسته بندی آن ها از موادی ساخته شده که قابل بازیافت هستند.

این کاغذ ها در کارخانه‌های داخلی با سایزهای A3، A4 و A5 به صورت منظم و لیزری برش داده‌ می شوند. شما می‌توانید کاغذ A4 کپی مکس را به‌ صورت بسته‌های آبی و قرمز از بازار تهیه کنید. وزن این بسته‌ها ۸۰ گرم بوده است. هر باکس شامل ۵ بسته ۵۰۰ عددی کاغذ می‌باشد. رنگ سفید و گرماژ بالای کاغذ های کپی مکس موجب می شود،  برای پرینتر های لیزری و جوهر افشان مناسب باشند. کاغذ کپی مکس به‌ صورت رول از کشورهای چین، برزیل، پرتغال و اندونزی وارد بازار ایران شدند. بنابراین کاغذ وارد شده از کشور اندوزی از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

 

 

2- کاغذ پرینتر دبل آ:

از قدیمی‌ترین برندهای پرمصرف و پرفروش کاغذ در ایران، کاغذ دبل A می‌باشد. یکی از ویژگی‌های مثبت این نوع کاغذ، جذب حداقلی گردوغبار و تغییر شکل ندادن است. همین ویژگی باعث محبوبیت هر چه بیشتر این برند شده است. خرید کاغذ های دبل آ که مناسب برای استفاده در انواع پرینترها است را به شما پیشنهاد میدهیم. این کاغذ ساخت کشور تایلند است. هر جعبه از کاغذ دبل A، دارای ۵ بسته با تعداد ۵۰۰ عدد برگه می‌باشد.

میتوان در مورد این برند گفت که اکثر استفاده کنندگان این برند بانک های خصوصی هستند. به توصیه استفاده کنندگان این برند، ساخته می‌شود.
این کمپانی یکی از بزرگ ترین، جامع ترین و پیشرفته ترین تولید کنندگان خمیر کاغذ در جهان است.
کاغذ های دبل آ از درخت های اکالیپتوس ساخته می‌شود.
خود این درخت های اکالیپتوس در استرالیا در تایلند کاشته می‌شوند.
( این درختان جز جنگل نیستند. در ابتدا به منظور تولید کاغذ آن ها را می‌کارند. پس از رشد آن ها را قطع می‌کنند. بنابراین آسیبی به منابع طبیعی زده نمی‌شود!)

در ضمن کاغذ های دبل آ خود دو نوع دارند :

  • کاغذ های پوشش داده شده که در تولید آن در هر دو طرف کاغذ از یک ماده سفید کننده و براق کننده استفاده می‌شود.
  • کاغذ آزاد که بهترین نوع کاغذ برای نوشتن و چاپ به گفته کاربران است.

 

 

 

 

3- کاغذ سل پرینت:

 از دیگر برندهای معروف کاغذ A4 که جای خود را در بین مشتریان ایرانی پیدا کرده است، کاغذ سل پرینت (Cell Print) می‌باشد. این کاغذ با وزن ۸۰ گرمی در بازار موجود است. هر کارتن از این کاغذ شامل ۵ بسته با تعداد ۵۰۰ برگ کاغذ A4 است. اگر برای پرینترهای جوهرافشان، پرینتر لیزری، کپی و فکس خود نیازمند کاغذ باکیفیت هستید، خرید کاغذ سل پرینت را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
ویژگی منحصر به فرد این کاغذ ها این است که به دلیل برش بی نقص، پرز ندارند و در پرینتر های لیزری و جوهر افشان قوس دار نمی شوند.

این کاغذ اولین برند ایرانی است که نشان ملی استاندارد را دریافت کرده است. این کاغذ با اینکه محصول کشور اندونزی است، اما در کشور خودمان ،ایران، برش لیزری می‌خورد.  پس از آن بسته بندی می‌شود. کاغذ برند سل پرینت نسبت به برند های دیگر موجود در کشور یکی از مناسب ترین قیمت ها را دارا است. همچنین بسته بندی خوب و بسیار محکم این کاغذ باعث استفاده و حمل آسان تر آن شده است.

 

4کاغذ A4 رولکس:

از کاغذهای بسیار مرغوب و با کیفیت می باشد که از لحاظ جنس کاغذ و نوع برش آن به صورت لیزری است، و به مانند کاغذ a4 کپی مکس توانسته است مصرف کنندگان زیادی را به خرید آن ترغیب کند. کاغذ آ4 رولکس یک کاغذ تحریر بدون پرز، دارای سطحی صاف و با کیفیت است. بنابراین موجب استهلاک دستگاه پرینتر و دستگاه کپی نمی شود.
گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در دفاتر فنی باشد.
برگه آ4 رولکس دارای گراماژی برابر با 80 گرم است کاغذ A4 رولکس بسته ۵۰۰ عددی که وزن استاندارد دارد.

جمع بندی

در این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع مختلف کاغذ پرینتر ارائه دادیم. اکنون می دانید که کدام کاغذها را نباید در پرینتر قرار دهید. به یاد داشته باشید که کیفیت و تناسب کاغذ با پرینتر با طول عمر دستگاه رابطه مستقیم دارد. کاغذهای بی کیفیت علاوه بر اینکه چاپ خوبی ندارند، باعث خرابی غلطک ها و گیر کردن کاغذ در پرینتر نیز می شوند. برای مشاهده بیشتر کاغذهای مناسب دستگاه کپی سایت تحریرلند کلیک کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه اینترنتی تحریرلند

فروشگاه اینترنتی تحریرلند